Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

O obci

Vitajte v obci Petrovce

 

Podľa obecnej kroniky bola táto obec založená v r. 1470. Podľa bežne dostupných historických prác sa obec prvýkrát spomína v listine z r. 1571. V tom čase obec patrila hradnému panstvu Nevické, ktoré bolo vo vlastníctve Drugetyovcov. V 19. storočí rozsiahle lesy chotára vlastnil erár.


Podľa legendy miesto založenia obce bolo pri prírodnom prameni vody zvanom „Ver“, kde bola postavená jedna budova, v ktorej žil šoltýs Peter so svojou rodinou. Bol vodcom skupiny pri poľovačkách, ako aj iných spoločných prácach. Po ňom dostala osada názov Petrovec. Do osady sa postupne nasťahovali ľudia z Onokoviec, Huty, Koromle, Volovo, Verchoviny.

Obec leží v južnom podhorí Popričného v nadmorskej výške 290 m n/m. V roku 1599 mala obec 27 domov. Miestni obyvatelia sa zaoberali poľnohospodárstvom a ovocinárstvom, v druhej polovici 16. storočia sa tu začína pestovať aj vinič. Z tohto by sa dalo očakávať, že historický znak obce bude symbolizovať jeden zo zdrojov obživy. Na pečatidle zo začiatku 19. storočia však vidno tri zvlnené brvná, ktoré je možno považovať aj za tri riečky, ktoré dodnes tečú v chotári. Doterajším výskumom sa nepotvrdilo, že je to znak obce, a tak v roku 2004 bol do Heraldického registra zapísaný erb v tejto podobe :
– v striebornom štíte so zlatým plodom jedlého gaštana na dvojitej stopke preložená zelená koruna prirodzeného zlatokmenného stromu, ktorý je zakorenený do zeleného návršia. V horných rohoch štítu sú po dve červené čerešne na spojených stopkách s privrátenými listami. Tento erb vystihuje, že sa tu výborne darí čerešniam a oblasť je známa ako najvýchodnejší sad jedlých gaštanov.


Chotár obce sa rozkladá na 1680-tich hektároch. Väčšinou sú to listnaté lesy vhodné na zber lesných plodov, napr. : húb, lesných jahôd, černíc, šípok, atď. Svoju činnosť v chotári vykonáva aj poľovnícke združenie a je tu aj možnosť rybolovu v miestnych rybníkoch.
V súčasnosti je v obci evidovaných 124 obytných domov s 230-timi obyvateľmi. Raritou obce sú dva vodovody; jeden spravuje obec a druhý je v správe VVaK. Celá obec je aj splynofikovaná. Dominantou obce je svojpomocne postavený nový rímsko-katolícky kostol zasvätený v roku 1998 Anjelom strážnym.
Nakoľko obec Petrovce leží na slovensko – ukrajinskej hranici, sídli tu aj Oddelenie hraničnej kontroly.


 

Zo života v obci

bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu

 

dnes je: 24.10.2019

meniny má: Kvetoslava

podrobný kalendár

Vývoz odpadu-harmonogram

webygroup
ÚvodÚvodná stránka